image

W 2010 roku zafascynowany kilkuletnią przynależnością Polski do Europejskiej Unii wymyśliłem trasę i ideę swych FotoPodróży. Były to stolice Unii Europejskiej. Na tę okoliczność powołałem z czasem dwie strony internetowe, które poza fotografiami zawierały historię stolic, opowieści o rzekach przez nie przepływających, muzeach, które zwiedziłem, a także o logistycznych implikacjach ... metro / jak dotrzeć z lotniska i takie tam podpowiedzi ...

Jednak gdy we wrześniu 2010 roku po raz pierwszy odwiedziłem Lizbonę to Portugalia skradła me serce i przez kolejne lata niezależnie od innych realizacji starałem się ten zakątek Europy zawsze odwiedzić. Portugalia stała się dla mnie takim miejscem poza czasem i przestrzenią ... skrajem świata gdzie na tę krótką chwilę pobytu zatapiałem się w rzeczywistości niemal magicznej  ..

Poniżej zamieszczam moje pragmatyczne o Portugalii teksty . . .

Portugalia jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy

Leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Mimo niewielkiego obszaru zauważyć można różnice pogodowe pomiędzy północą, a południem kraju, zwłaszcza w okresie zimowym. Inaczej też kształtuje się pogoda w leżącej niemal nad oceanem Lizbonie, a położonym w głębi kraju regionem Alentejo, który należy do najgorętszych w całej Europie.

Portugalię zamieszkuje około 11 mln ludzi, z tego na aglomerację Lizbony przypada 2,8 mln. Poza Portugalią kontynentalną mamy jeszcze szereg wysp leżących na Oceanie Atlantyckim, takich jak Archipelag Azorski czy Madera.

W starożytności zamieszkiwały tu ludy Iberyjskie i Celtowie. Przez kilka wieków był to obszar podległy Rzymowi. Po rozpadzie Cesarstwa Rzymskiego na ziemiach dzisiejszej Portugalii zamieszkiwali Wizygoci. Na początku VIII wieku zostali wyparci przez Maurów. W wyniku wojen krzyżowych (rekonkwisty) chrześcijanie przejęli władzę nad tym obszarem i w 1139 roku Henryk I Zdobywca koronował się na króla Portugalii. W 1255 roku Alfons III przeniósł stolicę państwa do Lizbony.

Konstytucja Portugalii pochodzi dopiero z 1976 roku, bowiem przez dziesiątki lat panowała w tym kraju dyktatura Antonio Salazara. Dopiero w wyniku Rewolucji goździków w 1974 roku obalono następcę Salazara - Marcelo Caetano. Dziś Portugalia jest republiką, w której swój zakres władzy posiada jednoizbowy parlament  i wybierany na 5-letnie kadencje  prezydent.

W 1986 roku Portugalia wraz z Hiszpanią przystąpiły do EWG (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej), która to stanowiła podwaliny pod powołaną 7 lutego 1992 roku Unię Europejską.

Portugalia w statystyce

Język urzędowy: portugalski

Ustrój polityczny: republika

Stolica: Lizbona

Podział administracyjny: 18 regionów

Granica: 1214 km – Hiszpania

Największa długość Portugalii: 561 km

Największa szerokość Portugalii: 218 km

Liczba ludności: ponad 10,5 mln

Średnia gęstość zaludnienia: ok. 110 osób/km2

Średnia długość życia: 78 lat

Jednostka monetarna: Euro

Domena: pt

Kod telefoniczny: +351

Zabytki Portugalii na liście UNESCO

Wieża Belem i klasztor Hieronimitów – Lizbona, Sintra - jej zamki i pałace, Convento de Christo - zamek Templariuszy w Tomar, centrum historyczne Evory, Oporto i Guimaraes, stare miasto w Porto, klasztor w Batalha, opactwo w Alcobaca, region winny nad górnym biegiem rzeki Douro, inne.

Świętą narodowe w Portugalii

25 kwietnia - rocznica Rewolucji Gożdzików (1974 r.), 10 czerwiec - Święto Wspólnoty Języka Portugalskiego / rocznica śmierci poety Luísa de Camoesa, 5 październik - Dzień Republiki Portugalii (1910 r. - detronizacja króla Manuela II)

Rzeki Portugalii

Najdłuższą rzeką przepływającą przez Portugalię jest Tag. Długość całkowita rzeki wynosi nieco ponad 1000 km z tego 230 km przypada na Portugalię, a 45 km stanowi naturalną granicę pomiędzy Hiszpanią i Portugalią. Tag wpada do Oceanu Atlantyckiego w okolicach Lizbony i stanowi on tam poprzez swoją szerokość niemal przedsionek oceanu.

Douro to również rzeka płynąca zarówno przez teren Hiszpanii jak i Portugalii. W jej dolnym biegu znajdują się liczne winnice słynne między innymi ze specyficznych dla tego regionu win Porto.

Mondego to rzeka płynąca m.in przez dawną stolicę Portugalii - Coimbrę. To najdłuższa z rzek płynących wyłącznie na terenie Portugalii, a jej całkowita długość to ok. 260 km.

Rzekę Sorraia płynącą wyłącznie przez teren Portugalii tworzą dwie rzeki od, których wzięła swa nazwę: Sor i Raia. Rzeka wpada do Tagu w okolicach Lizbony dopełniając tym samym wielkie rozlewisko na którym znajduje się obszar chroniony dla wielu gatunków ptactwa wodnego.