STOLICE UE

Tallinn. Czerwiec 2013

Tallinn - stolica Estonii położony jest na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej, w północno - zachodniej części kraju. Pierwsze ślady osadnictwa jakie znaleziono na tych terenach pochodzą z przed około 5 tys. lat.

Rijskmuseum w Amsterdamie

Gmach Rijskmuseum w Amsterdamie został zaprojektowany pod koniec XIX w. przez P. Cuypersa (tego samego architekta, który stworzył budynek Dworca Głównego). Celem nowo powstającego muzeum było zgromadzenie przede wszystkim dzieł sztuki narodowej.

Amsterdam. Maj 2013

Wenecja Północy - Amsterdam. Czy Wenecję można nazwać Amsterdamem Południa? Może to pierwszeństwo czasu - te kilkaset lat, o które Wenecja wyprzedziła Amsterdam, a może to tylko fama, która może zagościć wyłącznie w jednym miejscu. 

Gdy w XIII wieku nad brzegami rzeki Amstel rozwija się rybacka osada, wenecjanie mogli poszczycić się już katedrą Św. Marka - budowlą niezrównaną w swej maestrii. Jednak w złotym wieku Amsterdamu - Wenecja najlepsze lata miała poza sobą. Co łączy te miasta otoczone zewsząd wodą i kanałami?

Statens Muzeum. Kopenhaga

Zbiory STATENS MUSEUM FOR KUNST obejmują ponad 700 lat historii sztuki od przełomu średniowiecza i renesansu po dokonania artystów współczesnych. Poszczególne działy podzielone są na kolekcje związane z okresem dziejowym i miejscem.

Kopenhaga. Maj 2012

Kopenhaga jest stolicą Danii i jednym z największych miast Skandynawii. O dobrobycie miasta i kierunkach jego rozwoju zadecydowała lokalizacja nad cieśniną Sund. Będąc najkrótszą drogą pomiędzy Morzem Bałtyckim, a Morzem Północnym cieśnina zapewniła Kopenhadze olbrzymi dochód chociażby z ceł jakie nałożono na wszystkie przepływające przez nią statki. Na kształt miasta wpłynęły także liczne pożary trawiąc zwłaszcza najstarszą zabudowę miejską. Ale nie oszczędziły one także najważniejszych budowli w mieście - pałacu królewskiego, kościołów, ratusza i zabudowań wokół głównego rynku.

Muzeum Prado. Madryt

Usytuowane w pięknym, klasycystycznym budynku Prado to jedno z najwspanialszych muzeów świata. Powstało na początku XIX wieku, a tworzą je królewskie kolekcje gromadzone od XVI po XX wiek. Prado to po hiszpańsku łąka, albowiem w 1785 roku budowę pod przyszłe muzeum rozpoczęto na terenie zwanym Łąkami Św. Hieronima.

Madryt. Kwiecień 2011

Madryt to nowoczesne, dynamiczne miasto, w którym na każdym kroku widać wielkość dawnych wieków Imperium. Mimo izolacji po II wojnie światowej Hiszpania w ostatnich dekadach dokonała  ogromnego skoku, a jej stolica jest tego przykładem. Aglomeracja jest zadbana i bezpieczna -  niemal na każdym rogu spotykamy pilnujących porządku policjantów; przemieszczających się  pieszo, na rowerach, skuterach, na koniach czy w samochodach.

Muzeum Arte Antiga. Lizbona

De Arte Antiga w Lizbonie to niewielkie muzeum, które warto odwiedzić. Nie należy przy tym zapominać jak wiele cennych dzieł sztuki przepadło w 1755 roku, gdy ogromne trzęsienie ziemi zniosło niemalże Lizbonę z powierzchni ziemi.

Lizbona. Wrzesień 2010

Położona na wzgórzach Lizbona to miasto niezwykłe. Usytuowane niczym antyczny  amfiteatr, w którym widownia zasiada na wzgórzach, a aktorzy występują nad brzegami Tagu. Miasto kontrastów, które tworzą symbiozę. Biel budynków, czerwonawe dachówki, wąskie i kręte uliczki Alfamy, nowoczesne, rekreacyjne przestrzenie wokół Oriente i zdumiewająca architektura z czasów króla Manuela zwanego Szczęśliwym w dawnej dzielnicy portowej Belem. A wszystko to skąpane słońcem od wczesnej wiosny po późną jesień.

Muzeum Luwr. Paryż

Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów świata. Jego zbiory zawierają ponad 35 tys. eksponatów, a najbardziej znanym dziełem jest Mona Lisa Leonarda da Vinci.