Podróże i pejzaże

Kadyks. Hiszpania. Październik 2015

Dawno, dawno temu będąc jeszcze dzieckiem obejrzałem zupełnie niezrozumiały, aczkolwiek już wówczas fascynujący film "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hassa. Konstrukcja opowieści opartej na prozie Potockiego ma strukturę, jak to się wiele lat później dowiedziałem - szkatułkową. W jednej z owych szkatułek . . .

Sagres, Październik 2013

Sagres - region Algarve. Portugalia

Miasteczko położone 6 km od Przylądka Św. Wincentego. Liczy 1939 mieszkańców.

Za sprawą infanta Henryka Żeglarza powstała tam szkoła kartografii i astronomii, która jest uznawana za pierwszą akademię morską świata.

Półwysep Troia. 2012

Miejscowość na półwyspie Troia położona nad brzegiem rzeki Sado, którą najprościej odwiedzić po 15-minutowym rejsie promem odpływającym z portu w Setúbal. To jedno z najpiękniejszych miejsc do leniwego, słonecznego odpoczynku. Kilometry szerokich plaż, ciepła,płytka i czysta woda oraz zdecydowanie mniejsza ilość turystów niż w bardziej znanych kurortach czyni tę miejscowość rajską oazą spokoju.

Porto Portugalia. 2012

Porto i rzeka Douro

Nazwa miasta pochodzi z czasów rzymskich - była tu wówczas osada Portus Cale - co z czasem zaczęło dotyczyć obszaru znacznie szerszego i w końcu stało się zaczątkiem nazwy Portugalia (Portucale).

Gdzie ziemia się kończy . . .

Cabo da Roca - najdalej położony na zachód przylądek Europy


Miejsce, które przez wiele stuleci uchodziło za niemalże koniec świata dopóki Kolumb, podróżujący po bezkresnym oceanie nie odkrył dla Europy, że istnieją jeszcze inne ziemie. Przylądek Cabo da Roca - "Miejsce, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna" jak pisał portugalski poeta Luís de Camões wznosi się ponad 140 metrów nad poziom oceanu.

Lizbona. Wrzesień 2010

Położona na wzgórzach Lizbona to miasto niezwykłe. Usytuowane niczym antyczny  amfiteatr, w którym widownia zasiada na wzgórzach, a aktorzy występują nad brzegami Tagu.

Paryż. Maj 2010

Celtyckie plemię Paryzjów zasiedliło tereny dzisiejszego Paryża około III w. p.n.e. Kolebką miasta była prawdopodobnie wyspa Île de la Cité na Sekwanie - tam gdzie dziś stoi katedra Notre-Dame.

Rzym. Marzec 2010

Stolica świata - Caput Mundi. Tak swoje miasto postrzegali mieszkańcy w czasach starożytnych. 2700 lat historii - od mitycznego Romulusa i Remusa przez Piotra i Pawła,  przez stolicę Państwa Kościelnego, stolicę Zjednoczonego Królestwa po stolicę Republiki. Nowoczesne i żywe miasto, w którym na każdym kroku czuje się powiew przeszłości.