PORTUGALIA

Portugalia. 2010 - 2015

Leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Mimo niewielkiego obszaru zauważyć można różnice pogodowe pomiędzy północą, a południem kraju, zwłaszcza w okresie zimowym. Inaczej też kształtuje się pogoda w leżącej niemal nad oceanem Lizbonie, a położonym w głębi kraju regionem Alentejo, który należy do najgorętszych w całej Europie.

Legendy Portugalii

Pewnego dnia do Santiago de Compostela wyruszył młody pielgrzym. Gdy wszedł do gospody w małej miejscowości Barcelos, leżącej na północy Portugalii, napotkał człowieka, który bacznie mu się przyglądał i następnie pośpiesznie wyszedł. Chwilę po tym zdarzeniu do gospody wszedł miejscowy sędzia, kazał aresztować pielgrzyma oskarżając go o kradzież. Na nic zdały się zapewnienia, że nie jest niczemu winny, i że nigdy wcześniej nie był w Barcelos

Lagos w trzech gwiazdkach

Przez ponad 4 godziny drogi autobusem z Sevilli słuchałem "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa i było to dość zacne Intro na ponowne spotkanie z Lagos i regionem Algarve ... 
Lagos było moją główną destynacją już wcześniej. Kiedy ma główna siedziba był w Lizbonie, a postanowiłem zawitać na totalne południe. Po objechaniu regionu wokół Lizbony - Peniche, Setubal, Tomar, Sessimbra i wiele innych nadszedł czas na dłuższa trasę ..

Kadyks. Idee Fixe od dawien dawna

Dawno temu, będąc jeszcze dzieckiem obejrzałem zupełnie wówczas dla mnie niezrozumiały, aczkolwiek już wówczas fascynujący film zatytułowany "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hassa. Konstrukcja opowieści opartej na prozie Potockiego ma strukturę, jak to się wiele lat później dowiedziałem "szkatułkową". W jednej z owych szkatułek głównym bohaterem był syn kupca z Kadyksu grany przez Krzysztofa Litwina.

Sevilla, Stolica Andaluzji

Sewilla – miasto w południowej Hiszpanii, stolica regionu Andaluzja. Duży port nad rzeką Gwadalkiwir, w XVII wieku najludniejsze miasto Hiszpanii, znane z największej katedry świata, pałacu i XVIII w. archiwum wpisanych na listę UNESCO.

Barcelona na wypasie

Welcome on board DY5181 . . . 

Zarezerwowany ponad pół roku wcześniej lot by Norwegian.no rozpoczął przygotowania do mej najbardziej spektakularnej i najbardziej logistycznie złożonej europejskiej FotoPodrózy  ... 

Setubal. 2013

Setúbal - niewielka miejscowość położona około 30 km. od Lizbony rozpościera się nad zatoką Sado, u podnóża gór Arrabida. Centrum miasta otoczone jest wokół blokami, nie brakuje też fabryk gdyż jest to rejon mocno uprzemysłowiony.

Cabo Espichel. 2013

Cabo Espichel (dosł. Cape Espichel) to przylądek położony na zachód od Sesimbra w Portugalii. Turyści przyciągają turystów imponującymi widokami na klify z widokiem na Ocean Atlantycki.